قوز پشتی

قوز پشتی و راه درمان (قوز بالا قوز)

مقدمه:

داستان قوز بالا قوز را شاید شنیده باشید قضیه از این ‌قرار است که در ایام قدیم، روزی فردی به حمام ‌عمومی رفته و می‌بیند که شخصی با قوز در مکانی از حمام نشسته و با از ما بهتران خوشحالی می‌کرده است.

ظاهراً در آن روز از ما بهتران خوشحال بودند و به‌جای تشکر از آن فرد قوز وی را برمی‌دارند.

 شخص نظاره‌گر که خود نیز دارای قوز بوده است روز بعد به حمام رفته و همان کار را تکرار می‌کند و خوشحال و خندان شروع به شادی می‌کند.

 غافل از این که یکی از ما بهترانها نگران و ناراحت بوده و مابقی از ما بهترانها نیز به همان دلیل ناراحت بوده‌اند. آنها برای تنبیه این شخص تصمیم می‌گیرند که قوزی بر روی قوز آن فرد اضافه کنند و ماجرای قوز بالا قوز شکل می‌گیرد.

امروزه به دلیل کم‌ تحرکی، چاقی، اضافه‌ وزن و سبک زندگی ناسالم ناهنجاری‌های اسکلتی مانند همان قوز بالا قوز عمل کرده و جز عوامل اصلی دردها، خستگی‌های مکرر و ازبین‌رفتن شادی و نشاط بین افراد جامعه شده است.

در این مقاله می‌خواهیم یکی از این ناهنجاری‌ها به نام قوز پشتی با نام علمی هایپرکایفوزیس را معرفی و راه درمان آن را ارائه بدهیم.

قوز پشتی چیست؟

یکی از ناهنجاری‌های رایج و شایع اسکلتی در جامعه قوز پشتی است. این ناهنجاری اسکلتی به دو شکل ساختاری و عملکردی به جود می‌آید.

در حالت ساختاری که به طور مادرزادی ایجاد می‌شود تمرینات اصلاحی کمتر می‌تواند درمان کاملی برای این ناهنجاری باشد؛ ولی می‌تواند  پیشرفت این ناهنجاری اسکلتی را به طور قابل توجهی کنترل کند. پیشنهاد می‌شود از پزشک متخصص دراین‌رابطه مشاوره‌های لازم گرفته شود.

اما نوعی از این ناهنجاری اسکلتی به‌صورت عملکردی در طی حرکات تکراری، سبک زندگی ناسالم و الگوی غلط حرکتی به وجود می‌آید که بهترین راه درمان آن تمرینات اصلاحی است.

این تمرینات با توجه به شرایط هر فرد به‌صورت متفاوت انجام می‌شود و کمک می‌کند تا ناهنجاری قوز پشتی یا همان هایپرکایفوزیس از بین برود.

عوامل مهم در ایجاد قوز پشتی کدام است؟

یکی از عوامل مهم نشستن طولانی‌مدت پشت میز بدون هیچ حرکت کششی و در حین کار است که موجب ایجاد قوز پشتی می‌شود.

 از دیگر عوامل ایجاد قوز پشتی کم‌تحرکی، ضعف عضلانی، بیماری‌هایی مانند ام اس، پارکینسون، پوکی‌استخوان و کهن‌سالی است. البته که بسیاری از افراد با سنین کم هم ممکن است دچار این ناهنجاری اسکلتی بشوند.

از کجا بفهمم دچار ناهنجاری قوز پشتی شده‌ام؟

این مورد بسیار مهم است که ارزیابی کاملی در مورد ناهنجاری اسکلتی انجام شود. توصیه ما این است که به متخصص حرکات اصلاحی مراجعه کنید تا متوجه ناهنجاری‌های اسکلتی یا آسیب‌های مفصلی، عضلانی و اسکلتی شوید.

ممکن است با به‌وجودآمدن ناهنجاری اسکلتی مانند قوز پشتی ناهنجاری‌های جبران ناپذیر دیگری نیز به وجود آیند؛ زیرا بدن انسان مانند یک زنجیره عمل می‌کند و برای کم‌کردن عوارض ناشی از یک ناهنجاری ظاهر بدنی نامناسبی ایجاد کند.

تمرینات اصلاحی برای قوز پشتی:

این تمرینات نمونه‌ای از تمرینات هستند که می‌تواند به شما کمک کند حتی در منزل خود به‌راحتی انجامشان دهید؛ ولی باید در نظر داشته باشید که تمرینات اصلاحی برای هر فرد به طور تخصصی و منحصربه‌فرد برنامه‌ریزی و طراحی می‌شوند.

 با این حال بهتر است حداقل هفته‌ای سه جلسه تمرین اصلاحی منظم داشته باشید و هر جلسه تمرینات مناسبی را با برنامه‌ریزی متخصص حرکات اصلاحی انجام دهید.

همچنین این نکته را به خاطر بسپارید که تمرینات اصلاحی نیاز به زمان مناسب و کافی برای تأثیرگذاری بیشتری دارند.

تمرین شماره یک:

فوم غلتانی را زیر کتف‌ها و ستون فقرات خود قرار دهید.

سپس دست‌های خود را پشت گردن خود در هم قلاب کنید سعی کنید گردن و ستون فقرات خود را به پشت مطابق شکل هدایت کنید.

این تمرین را 10 مرتبه و سه ست تکرار کنید.

تمرین شماره دو:

بر روی توپ فیزیو بال  به‌صورت دمر دراز کشیده  دمبل سبکی را انتخاب کنید. سعی کنید سر و ستون فقرات را در یک راستا قرار دهید دست‌های خود را به‌صورت افقی باز کنید.

شست‌ها به سمت بالا باشند و به‌آرامی کتف‌های خود را به هم نزدیک کنید.

تمرین را 4 ست و ده مرتبه تکرار کنید.

شکل 1  شروع حرکت

شکل دو پایان حرکت

تمرین شماره سه:

حرکت کبری روی توپ فیزیو بال:

بر روی توپ فیزیوبال به‌صورت دمر قرار بگیرید و دست‌های خود را از پایین به سمت پشت و ستون فقرات خود مطابق شکل ببرد این حرکت را ده مرتبه و سه ست تکرار کنید.

شکل 1 شروع حرکت

شکل 2 پایان حرکت

نتیجه‌گیری

اگر دچار قوز پشتی هستید از همین امروز به دنبال از بین بردن آن باشید می‌توانید برای این کار از سایت ما قسمت ارزیابی و مشاوره کمک بگیرید و برنامه تخصصی اصلاحی خود را دریافت کنید.

در ضمن ممکن است در خانواده شما عزیزی نیز دچار این ناهنجاری باشد سعی کنید این فرد را مجاب به ارزیابی و دریافت برنامه اصلاحی کنید.

مخصوصاً اگر این فرد فرزند عزیز شماست تا در آینده دچار آسیب‌های اسکلتی متعدد، درد و مشکلات سیستم بدنی انسان نشود.

گروه تمرینی جسم نو در کنار شماست تا دردها و مشکلات اسکلتی را از بین ببرید و سبک زندگی سالم و ایمنی را برگزینید.

در خدمت شما هم‌وطن گرامی خواهیم بود.

سخن پایانی

ظاهری زیبا داشتن حق شماست و این نکته بسیار مهم است که اگر ظاهری زیبا و  قامتی مناسب و پویا داشته باشید اعتمادبه‌نفس بیشتر و بهترین عملکرد، راندمان کاری را هم در کار و فعالیت‌های روزانه خواهید داشت با این حساب همیشه شاد و توانمند خواهید بود.

زمان مطالعه:6 دقیقه

منابع:

حرکات اصلاحی با رویکرد

NASM

دیدگاه‌ خود را بنویسید