تمرینات فانکشنال

تمرینات فانکشنال

نگرانی رایجی که امروزه در مورد اصطلاح “تمرینات فانکشنال” وجود دارد این است که هنوز به‌ وضوح به تعریف آن نپرداخته‌اند. در حالی که این یک حقیقت است که تفسیر تمرینات فانکشنال می‌تواند کاملاً ذهنی باشد.

از دیدگاه ما، تعریف علمی «فانکشنال» دلخواه نیست و بیولوژیکی است.

تعریف علمی فانکشنال از دو مرحله نشئت‌ گرفته است

  • اول، ما موجود زنده را تعریف می‌کنیم.
  • سپس، عملکردهای حرکتی اولیه آنها را شناسایی می‌کنیم. تمریناتی که برای تقویت خاصِ عناصر اساسی حرکت آن موجودات زنده انجام می‌شود، چیزی است که تمرینات فانکشنال را تعریف می‌کند. واقعاً به همین سادگی است.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که شما وظیفة آموزش یک سگ برای حرکت بهتر را دارید. شما قبلاً ارگانیسم یا موجود زنده هدف (به‌عنوان‌مثال: سگ) را تعریف کرده‌اید.

بعد، متوجه می‌شوید که سگ‌ها به شکل خاصی حرکت می‌کنند. آنها پریدن روی دو پا مانند کانگورو، خزیدن مانند مارمولک، شناکردن مانند ماهی، یا پرواز مانند پرنده را در اولویت قرار نمی‌دهند.

در پایه و اساس، سگ‌ها چهارپا هستند، به این معنی که اکثر اوقات آنها روی چهارپا حرکت می‌کنند. اکنون که حالت اولیه حرکت آنها را تقویت کرده‌اید، گام بعدی این است که بفهمید چگونه می‌توانید عملکرد سگ را به بهترین نحو افزایش دهید.

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که سگ‌های دیگری را که روان و بدون هیچ مشکلی حرکت می‌کنند موردمطالعه قرار دهید.

 با استفاده از مهارت‌های مشاهده‌ای خود، متوجه می‌شوید که سگ‌ها در اجرای الگوها، توالی‌ها، ریتم‌ها و آهنگ‌های خاصی حرکت می‌کنند.

با تکیه بر این اصول راهنما، تصمیم می‌گیرید راه‌هایی را برای آموزش حرکت سگ خود ابداع کنید تا سگ‌های دیگر نیز بتوانند به‌خوبی حرکت کنند.

طراحی یک برنامه آموزشی بر اساس عملکردهای خاص بهترین سگ‌ها از لحاظ طرح بیولوژیکی یک برنامه تمرین فانکشنال مؤثر با خطای کم است.

تمرینات فانکشنال برای انسان

همین رویکرد را که اساس سیستم تمرینات فانکشنال است می‌توان در مورد انسان‌ها نیز به کار برد و نان و کرهٔ سیستم تمرینی تمرینات فانشکنال است.

 انسان‌شناسان به‌اتفاق آرا موافق هستند که انسان‌ها به عنوان اولویت‌های تکاملی خود راه می‌روند، می‌دوند، پرتاب می‌کنند و می‌ایستند.

 ویژگی‌های آن حرکات، ما را از هر موجود دیگر روی سیاره زمین متمایز می‌کند (رفت‌ و آمدهای متقابل و منحصر به ‌فرد که با گونه‌های ما اتفاق می‌افتد).

علاوه بر این، کل کاتالوگ حرکت ما از این توابع اولیه مشتق شده است. به‌عبارت‌دیگر، هر حرکت دیگری که انجام می‌دهیم از توانایی ما در انجام این حرکات به ‌ظاهر اساسی در بیولوژی ما ناشی می‌شود.

بقای گونهٔ ما منوط به این است که روی دو پا بایستیم که این کار با استفاده از آونگ مخالف بازوها و پاهایمان برای راه‌رفتن، دویدن و پرتاب‌کردن (هنگام این عملکردها دست و پاهای مخالف با هم حرکت می‌کنند) میسر می‌شود. مانند چیزی که در مثال سگ داشتیم، در مورد  انسان نیز می‌توانیم به‌وضوح «تمرینات فانکشنال» را به‌عنوان تمرینی تعریف کنیم که این چهار عملکرد را بهینه می‌کند (ایستادن، راه‌رفتن، دویدن و پرتاب‌کردن).

اکنون به‌سرعت به سمت دوران مدرن پیش می‌رویم و ما خود را در سناریوی منحصر به ‌فردی می‌یابیم که در آن بهترین حرکت‌کنندگان (انسان‌های با بیومکانیک حرکتی مناسب)، معمولاً برای ورزش‌ها و رویدادها فیلمبرداری می‌شوند.

نتیجه آن تولید ویدئو و فیلمی است که می‌توان سرعت آن را کاهش داد و بارها تماشا کرد. این موقعیت قابل‌توجه، فرصتی برای ما فراهم می‌کند تا نحوه حرکت بهترین حرکت‌کنندگان را رمزگشایی کنیم و اساس آن بینش‌های بیومکانیکی را برای افراد در فعالیت‌های روزمره به ارمغان بیاوریم!

 این به این معنی است که ما، کسانی را که از نظر بیومکانیک حرکت در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند تحلیل می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا افراد عادی جامعه را به سمت بهترین عملکرد سوق دهیم.

این همان چیزی است که ما را در تمرینات فانکشنال از بقیه جدا کرده است. سازگاری و کارایی نتایج ما نشان می‌دهد که آموزش در رابطه ‌با زیست‌شناسی می‌تواند تأثیرات عمیقی بر بدن و سلامت شما داشته باشد.

آنچه مردم می‌خواهند

صرف‌ نظر از پیش‌ زمینه حرکتی، نهایتاً همه ما فقط می‌خواهیم بدون احساس فشار و محدودیت بیش از حد حرکت کنیم. در برخی از سطوح، ما می‌خواهیم در صورت تمایل، توانایی حرکت به روش‌های مختلف را داشته باشیم.

ممکن است پاراگراف‌های بالا را خوانده باشید و فکر کرده باشید: “خب در مورد اسکوات چطور؟ ددلیفت؟ ایستادن روی دست‌ها؟ در مورد همة حرکات دیگرِ خارج از آن چهار حرکت اصلی که انسان‌ها می‌توانند انجام دهند چطور؟”

البته شما کاملاً حق دارید که این سؤالات را بپرسید. انسان‌ها خیلی بیشتر از این چهار حرکت را انجام می‌دهند البته به این معنا نیست که آن حرکات جای خود را ندارند. اما در حوزه تمرینات در ابتدا به اولویت‌های شما توجه می‌شود.

 اگر اولویت شما عملکرد بهینه، حرکت بهتر و داشتن فیزیک بدنی مکمل این عملکردها است، از این منظر جدید، اولویت‌بندی عملکردهای انسانی باید در رأس برنامه تمرینی شما باشد.

در آخر، لازم نیست مثل یک انسان تمرین کنید. شما این آزادی را دارید که هر برنامه آموزشی را که می‌خواهید انتخاب کنید. اما تصور می‌کنم شما اینجا هستید؛ چون در یک مقطع زمانی از خود این سؤال را پرسیده‌اید که “آیا این تمرین‌هایی که انجام می‌دهم واقعاً در درازمدت به من کمک می‌کنند؟ آیا این تمرین به بهترین شکل ممکن به زندگی من منتقل می‌شود؟ یا راه بهتری برای انجام کارها وجود دارد؟”

این سؤالاتی است که باعث نوآوری سیستم تمرینی فانکشنال شده است. فانکشنال ترینینگ به دنبال یافتن راهی بهتر برای افزایش تناسب‌اندام افراد بدون درد و رنجی است که با برنامه‌های تمرینی معمولی همراه است.

 زیرا در نهایت، چیزی که اکثریت ‌قریب‌ به ‌اتفاق مردم می‌خواهند این است که زندگی خود را بدون نگرانی از خراب ‌شدن بدنشان سپری کنند.

 مردم فیزیک عالی می‌خواهند که به قیمت ماهیچه‌های سفت، درد مفاصل و حرکات سخت نباشد. خوشبختانه تمرینات فانکشنال به دنبال ارائه راه‌حل برای همین افراد است و به همین دلیل ما بر اساس تمرینات فانکشنال برنامه آموزشی ایجاد کرده‌ایم که هر کسی از هر کجای دنیا و با هر پیشینه حرکتی می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

تمرینات فانکشنال به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر شما یک انسان هستید مناسب شما باشد. این تمرینات می‌تواند درد شما را بهبود ببخشد؛ زیرا در اساسی‌ترین سطح، ما این واقعیت را در نظر می‌گیریم که شما قبل از هر چیز دیگری یک انسان هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید